لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
6 دقیقه

تفاوت لامپ ال ای دی و اس ام دی | فرق led و smd

25 اردیبهشت 1403
تفاوت لامپ ال ای دی و اس ام دی | فرق led و smd

لامپ ال ای دی و اس ام دی کاربرد زیادی در روشنایی دارند. در ساخت لامپ اس ام دی‌ از تکنولوژی جدیدتری استفاده می‌کنند و از لحاظ نوردهی، مصرف انرژی، طول عمر و میزان اشغال فضا مزایای بیشتری نسبت به لامپ‌های LED دارند. در ادامه به‌طور‌مفصل به بررسی تفاوت لامپ ال ای دی و اس ام دی خواهیم پرداخت.

لامپ ال ای دی چیست؟

اما لامپ ال ای دی چیست؟ لامپ Light Emitting Diode یا به‌طور مخفف LED دیودهای نور افشانی هستند که به خوبی نور را منتشر می‌کنند. در واقع زمانی که برق از دیود عبور می‌کند باعث می‌شود نور تولید شود. دیودها به‌عنوان منابع نور نیمه رسانا قادر به تولید نور از خود به وسیله عبور جریان الکتریکی هستند.

فرق لامپ اس ام دی با ال ای دی

لامپ اس ام دی چیست؟

لامپ‌های Surface Mounted Device یا به اختصار SMD نوعی از لامپ‌های ال ای دی هستند که بدون انجام سوراخ‌کاری و تنها با استفاده از لحیم‌کاری بر روی برد، تولید می‌شوند. لامپ‌های اس ام دی کارایی و تنوع زیادی نیز از لحاظ مدل، کاربرد و رنگ‌بندی دارند. سایزهای مختلفی از این لامپ‌ها در بازار وجود دارد که می‌توانید بر اساس نیاز خود، آن‌ها را خریداری کنید. 

لامپ های smd دارای اجزای زیر هستند:

 • بورد LED
 • بدنه
 • مدار یکسو‌کننده

در ادامه به توضیح تفاوت لامپ اس ام دی با ال ای دی خواهیم پرداخت. 

تفاوت ال ای دی و اس ام دی

تفاوت ال ای دی و اس ام دی

لامپ‌های ال ای دی و اس ام دی دارای کاربردهای خاص خود هستند و تفاوت‌هایی با هم دارند. در ادامه به بررسی و مقایسه بین این دو نوع لامپ می‌پردازیم.

زاویه تابش نور

یکی از بزرگترین مشکلات لامپ‌های ال ای دی، زاویه تابش نور آن‌ها و مشکل در نورپردازی است. اما نورپردازی چیست؟ نورپردازی عبارت است از به‌کارگیری نور به منظور ایجاد بهترین جلوه‌های بصری. بر اساس این تعریف، نورپردازی لامپ اس ان دی کیفیت بهتری دارد.

لامپ led نور را به‌صورت متمرکز منتشر می‌کند و همین موضوع کیفیت پخش نور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پخش متمرکز نور به ایجاد مشکلات بصری هم منجر می‌شود. لامپ اس  ام دی این مشکل را پوشش می‌دهد، چراکه نور را به صورت 120 درجه پخش می‌کند.

 از دیگر تفاوت smd و  led می‌توان به وضوح نور آن‌ها اشاره کرد. لامپ اس ام دی وضوح نور به مراتب بهتری دارد. پخش نور لامپ SMD بسیار بالا است و از فواصل بسیار دور نیز قابل رویت است در حالی که لامپ‌های ال ای دی این مشکل را ندارند. در صورت استفاده در محیط‌های باز بهتر است از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید. 

طول عمر

گرچه طول عمر لامپ ال ای دی بالا است، اما لامپ اس ام دی در این زمینه نیز کارایی بهتری دارد. طول عمر لامپ smd حدود 70 درصد بیشتر از نوع led است؛ بنابراین خرید و استفاده از آن‌ها می‌تواند بسیار به‌صرفه‌تر باشد. علت چشمک زدن لامپ ال ای دی نیز به دلیل فرسودگی و عیب زودهنگام آن است. البته در این صورت، امکان تعمیر لامپ ال ای دی وجود دارد.

مصرف برق

با‌توجه‌به نحوه محاسبه مصرف برق لامپ، می‌توان به این نتیجه رسید که لامپ‌های اس ام دی نسبت به نمونه‌های مشابه ال ای دی مصرف انرژی کمتری دارند. توصیه فنی ما انتخاب لامپ SMD است تا بتوانید در هزینه‌های های خود صرفه جویی کنید. 

رنگ‌بندی

از دیگر تفاوت لامپ ال ای دی و اس ام دی می‌توان به رنگ‌بندی آن‌ها اشاره کرد. تراشه‌های لامپ اس ام دی قادر به تولید رنگ‌های مختلفی هستند؛ بنابراین امکان ایجاد رنگ‌های متفاوت در لامپ‌های smd وجود خواهد داشت. 

گاهی تغییر رنگ لامپ ال ای دی نیز مشاهده می‌شود. البته نوع اس ام دی کمتر دچار این مشکل می‌شوند.

اشغال فضا

از جمله تفاوت ال ای دی و اس ام دی می‌توان به میزان اشغال فضا توسط این لامپ‌ها اشاره کرد. لامپ SMD قابلیت نصب بر روی سطوح صاف را دارد؛ بنابراین فضای به مراتب کمتری نسبت به سایر انواع لامپ‌ها اشغال خواهد کرد.

تفاوت smd و led 

مزایا لامپ smd

از جمله مزایا این لامپ‌ها عبارت‌اند از:

 • امکان پخش نور به صورت کاملاً یکنواخت و بدون ایجاد تیرگی 
 • افزایش میزان بهره‌وری، هم‌زمان با کاهش مصرف برق
 • کاهش آلودگی محیط زیست و مشکلات چشم به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز برای ساخت لامپ
 • امکان تنظیم زاویه، شدت و رنگ نور مطابق با نیاز در برخی از لامپ‌های SMD
 • عدم وجود برخی از پرتوهای خطرناک همچون مادون قرمز  و فرابنفش در لامپ‌های اس ام دی
 • حفظ کیفیت شدت نور با گذشت زمان
 • مقاومت بالا در برابر آسیب، در زمان خاموش و روشن شدن زیاد لامپ smd
 • کاهش میزان حرارت تولید شده توسط این لامپ‌ها

انواع لامپ اس ام دی

انواع مختلفی از این لامپ‌ها در مدل‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌شوند. از جمله مدل‌های این لامپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حبابی
 • پروژکتور
 • نواری
 • پنل ال ای دی
 • پروژکتور وال واشر

فرق اس ام دی با ال ای دی

سخن پایانی

در این مقاله به تفاوت لامپ ال ای دی و اس ام دی پرداختیم. به‌طور‌کلی با مطالعه فرق اس ام دی با ال ای دی می‌توان به این نتیجه رسید که SMD‌ها دارای تکنولوژی جدیدتری هستند و نسبت به ال ای دی‌ها کاربردهای بیشتری دارند. اگر به دنبال محصولی هستید که در عین کارایی بالا، هزینه کمی به شما تحمیل کند پیشنهاد ما خرید لامپ اس ام دی خواهد بود. 

حال شما بگویید که با مطالعه فرق لامپ اس ام دی با ال ای دی ترجیح می‌دهید از کدام نوع لامپ‌ها استفاده کنید؟

امتیاز دهید
5 / 3