لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
6 دقیقه

طول عمر لامپ ال ای ادی (LED) | بررسی عمر مفید و تاریخ انقضا

5 تیر 1403
طول عمر لامپ ال ای ادی (LED) | بررسی عمر مفید و تاریخ انقضا

لامپ های ال ای دی در رتبه بندی روش های مختلف نورپردازی مدرن، جایگاه اول را به خود اختصاص داده اند. در مقایسه با نور پردازی سنتی و لامپ های معمولی، عمر مفید لامپ ال ای دی به مراتب بالاتر است. همچنین ال ای دی ها دارای بازده انرژی تخمینی بین 80 تا 90 درصد هستند.

عمر مفید لامپ ال ای دی

علاوه بر بهره وری انرژی، طول عمر لامپ ال ای دی به دلیل دوام و عملکرد مقرون به صرفه اش، به صورت گسترده در جای جای جهان مورد تحسین قرار میگیرد. از همین رو میتوان گفت لامپ های ال ای دی امروز هوشمندانه ترین راه حل روشنایی موجود هستند.

در ادامه این متن می خواهیم علل کوتاه شدن طول عمر لامپ ال ای دی را بررسی کنیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که لامپ ال ای دی چیست و چه ویژگی هایی دارد. با ما همراه باشید.

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی در واقع از کنار هم قرار گرفتن چندین دیود LED و اتصال این دیود ها به جریان الکتریسیته ساخته میشود. این LED ها امروزه در طرح ها و رنگ های متنوع تولید و به بازار عرضه میشوند. طول عمر لامپ ال ای دی نسبت به سایر لامپ های قدیمی بالاتر میباشد. از همین رو بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. علاوه بر آن لامپ های ال ای دی به دلیل قیمت مقرون به صرفه شان، استحکام و عمر مفید بالا، امکان تعمیر لامپ ال ای دی و کم مصرف بودن شان محبوب هستند.

علت بالا بودن طول عمر لامپ ال ای دی

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد عمر مفید لامپ ال ای دی بسیار بالا است. اما دلیل این طول عمر بالا چه چیزی میتواند باشد؟ ساخت لامپ ال ای دی چه تفاوتی با لامپ های دیگر دارد؟

تاریخ انقضا لامپ ال ای دی

تحقیقات و آزمایش هایی که روی انواع لامپ های ال ای دی انجام شده نشان داده که طول عمر لامپ ال ای دی نسبت به سایر لامپ ها بالا است. این لامپ ها نیاز به تعویض مداوم ندارند و میتوانید به راحتی در صورت تغییر رنگ لامپ ال ای دی آنها را تعمیر کنید.

حتی بعد از گذشت تاریخ انقضا لامپ ال ای دی همچنان برای سالها می تواند کار کند اما ممکن است نور آن 100% نباشد. همچنین در محاسبه مصرف برق لامپ ال ای دی مشخص شده که این لامپ ها به مراتب کم مصرف تر از لامپ های قدیمی میباشند. مصرف برق در لامپ های ال ای دی چیزی حدود 80 تا 90 درصد کاهش خواهد داشت.

لامپ های ال ای دی حدود 50000 ساعت نور را پوشش میدهند. برخی برند های تولید کننده لامپ ال ای دی ادعا دارند که لامپ های شان 100000 ساعت نور را نیز ارائه خواهند داد. به صورت کلی اگر چراغ ها 10 ساعت در روز روشن باشند، طول عمر لامپ ال ای دی 14 سال تخمین زده میشود. این در حالی است که حتی با گذشت تاریخ انقضا لامپ ال ای دی ممکن است همچنان کارایی داشته باشد.

علل کوتاه شدن طول عمر لامپ ال ای دی

با اینکه عمر مفید لامپ ال ای دی بالا است، کیفیت لامپ ها میتواند از برندی تا برند دیگر متفاوت باشد. طراحی بد یا کیفیت ضعیف اجزا اغلب می تواند عمر مفید لامپ ال ای دی را به طور چشمگیری کاهش دهد.

برای مثال استفاده از دیود های بی کیفیت در حین ساخت، استفاده از بدنه نامرغوب و LED های بی کیفیت ممکن است علت چشمک زدن لامپ ال ای دی به مرور زمان باشد. کیفیت اجزایی که در ساخت لامپ استفاده میشوند، بسیار مهم است. به عنوان مثال خازن ها بخشی از مدار در هر درایور LED هستند. اکثر خازن های الکترونیکی استاندارد از پلاستیک ساخته میشوند. در صورت استفاده مداوم ممکن است نتوانند طول عمر لامپ ال ای دی را تضمین کنند.

در نتیجه میتوان گفت علل کوتاه شدن طول عمر لامپ در درجه اول کیفیت پایین اجزای تشکیل دهنده و در درجه دوم نحوه مصرف لامپ میباشد.

کاهش طول عمر لامپ ال ای دی

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لامپ ال ای دی

عمر مفید لامپ ال ای دی را میتوانید با رعایت نکات زیر به راحتی افزایش دهید:

  • طول عمر لامپ تا حد زیادی به دما بستگی دارد. بالا یا پایین رفتن ناگهانی و شدید دمای لامپ ممکن است باعث کاهش طول عمر آن شود. علاوه بر این رطوبت بیش از حد هوا و دمای محیط نیز نقش اساسی در افزایش طول عمر لامپ خواهند داشت.
  • از روش های نورپردازی یکسان استفاده کنید. همانطور که میدانید لامپ های هالوژنی گرمای بالایی تولید میکنند. از همین رو برای افزایش طول عمر لامپ بهتر است لامپ هالوژنی را نزدیک به آن نصب نکنید. سعی کنید برای روشنایی یک سطح وسیع، از یک نوع لامپ برای نورپردازی استفاده نمایید.
  • زمانی که به نور احتیاجی نیست، لامپ ها را خاموش کنید. استفاده صحیح باعث افزایش عمر مفید لامپ ال ای دی و کاهش مصرف انرژی میشود. شما میتوانید از سنسور ها اتوماتیک برای بهینه کردن و اتوماتیک سازی روشن و خاموش شدن لامپ ها استفاده کنید.
  • منبع انرژی را چک کنید. استفاده از ولتاژ ناسازگار میتواند به مدار های لامپ آسیب برساند. ورود ولتاژ اضافی به لامپ باعث اضافه بار در آن شده و ممکن است زودتر از معمول خراب یا کم نور شود.
  • مطمئن شوید که لامپ ال ای دی مناسب را برای نورپردازی محیط انتخاب کنید. همانطور که میدانید لامپ های ال ای دی در انواع مختلف، با ویژگی ها و کاربری های متفاوت تولید و عرضه میشوند. سعی کنید لامپ را با توجه به کاربری محیط (خانگی، اداری، تجاری و...) انتخاب نمایید.

افزایش طول عمر لامپ ال ای دی

کلام پایانی

در آخر باید بگوییم، طول عمر لامپ دلیل محکمی برای محبوبیت این کالای الکترونیکی است. شما با خرید لامپ ال ای دی علاوه بر یک محصول با کیفیت و با طول عمر بالا، در مصرف انرژی خود نیز صرفه جویی خواهید کرد.

قیمت لامپ ال ای دی با توجه به طول عمر لامپ، نوع لامپ، شکل ظاهری، برند تولید کننده و تاریخ انقضای لامپ ال ای دی میتواند متفاوت باشد. شما میتوانید انواع لامپ های ال ای دی موجود در وب سایت را مشاهده کنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید و قیمت لامپ ال ای دی با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

امتیاز دهید
5 / 1