لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
7 دقیقه

جدیدترین ایده های روشنایی و نورپردازی آرایشگاه زنانه و سالن های زیبایی

19 تیر 1403
جدیدترین ایده های روشنایی و نورپردازی آرایشگاه زنانه و سالن های زیبایی

نورپردازی آرایشگاه زنانه موضوعی است که می تواند بر کیفیت خدمات ارائه شده تاثیر بسزایی بگذارد. روشنایی آرایشگاه زنانه مقوله مهمی است که در آراستگی و مدرن نشان دادن سالن زیبایی نیز تاثیر گذار می باشد. همچنین، نحوه نورپردازی دکوراسیون آرایشگاه زنانه یک فاکتور مهم برای نشان دادن نتیجه کار آرایشگر است. چه بسا در صورت عدم نور کافی مشتری با یک نگاه سالن را ترک کند. این حق مشتری است که وقتی منتظر دریافت خدمات می باشد، خود را با موبایل یا مطالعه مجله مشغول کند. حتی ممکن است بخواهد عملکرد حرفه ای آرایشگر را زیر نظر بگیرد. مسلما برای انجام این کارها نیاز به نور کافی است. 

روشنایی آرایشگاه زنانه

اهمیت نورپردازی آرایشگاه زنانه 

اگر مدیران سالن زیبایی بدانند، اصول نورپردازی چیست و چه جایگاه مهمی در این حرفه دارد، کار نورپردازی آرایشگاه زنانه را به دست کارشناسان این حوزه می‌سپارند. نور و روشنایی اگر به درستی اجرا شود، باعث تامین گرمی و صمیمیت بین افراد می گردد. این موضوع بر عملکرد حرفه ای کارکنان نیز تاثیر می گذارد.  

اصول نورپردازی آرایشگاه زنانه

نورپردازی آرایشگاه زنانه دارای اصولی است که نباید از آنها تخطی کرد. برای انتخاب تجهیزات نورپردازی مناسب، باید به چند اصل مهم توجه داشت. شاخص نمود رنگ، رنگ نور، شدت نور، محل و فاصله نصب تجهیزات روشنایی از جمله این اصول می باشند. 

شاخص نمود رنگ 

طراحان در روشنایی آرایشگاه زنانه از چراغ هایی کمک می گیرند که دارای شاخص نمود رنگ بالایی هستند. شاخص نمود رنگ به خوبی مشخص می کند که اشیاء در زیر نور یک لامپ تا چه میزان به رنگ واقعی خود نزدیک تر می باشند. هر چه عدد شاخص نمود رنگ بالاتر باشد، به دید افراد کمک بیشتری می کند. نصب لامپ هایی که شاخص نمود رنگ بالایی دارند، موجب تشخیص دقیق رنگ ها نیز می شود. بنابراین آرایشگر به خوبی می تواند رنگ دلخواه مشتری را روی موی او اجرا کند. ناگفته نماند، در سالن های زیبایی رنگی که آرایشگر با نور لامپ ها مشاهده می کند، باید همان رنگی باشد که در زیر نور آفتاب دیده می شود.

اصول نورپردازی آرایشگاه زنانه

رنگ نور

رنگ نور یکی دیگر از اصولی است که در نورپردازی آرایشگاه زنانه باید رعایت شود. رنگ ها نیز دما دارند. دمای رنگ نور مشخص کننده سطح گرمی یا سردی آن می باشد. در انتخاب رنگ نور و نوع لامپ برای آرایشگاه زنانه باید دقت داشت. چنانچه از رنگ های سرد در سالن زیبایی استفاده شود، رنگ اشیاء دقیق و به صورت طبیعی مشاهده نخواهند شد. دمای رنگ نور را با کلوین نشان می دهند. متخصصان نور و نورپردازی معتقدند بهترین نور برای سالن های زیبایی بین چهار هزار تا شش هزار و پانصد کلوین می باشد. 

محل و فاصله نصب لوازم روشنایی

محل و فاصله نصب تجهیزات روشنایی در نورپردازی سالن زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است. مکان قرارگیری چراغ ریلی، چراغ سقفی و غیره بر روشنایی و نمود دقیق رنگ تاثیر می گذارند. در طراحی دکوراسیون داخلی باید هر قسمت از نظر زاویه و محل قرارگیری لامپ ها مورد بررسی قرار گیرند. زاویه لامپ ها و چراغ ها نباید به شکلی باشند که باعث خیره شدن چشم کارکنان سالن شوند. نکته مهم دیگر اینکه محل قرارگیری لامپ ها باید به گونه ای باشند که سایه نادرست ایجاد نکنند.                                   

شدت روشنایی و تاثیر آن در نورپردازی آرایشگاه زنانه  

شدت روشنایی انواع لامپ ها در نورپردازی آرایشگاه زنانه تاثیرگذار است. متخصصان نور و نورپردازی شدت روشنایی را با واحد لوکس مشخص می کنند. لوکس به مقدار نوری می گویند که به سطح شیء تابانده می شود و چشم انسان قادر به دیدن آن است. هنگامی که مکانی از نور کافی برخوردار نباشد، چشم دچار خستگی می شود. همین امر بر کیفیت خدمات ارائه شده توسط پرسنل تاثیر منفی می گذارد. بنا به عقیده هنرمندان نور و نورپردازی، روشنایی مناسب برای سالن های زیبایی بین پانصد تا هزار و پانصد لوکس تعریف شده است. 

لامپ برای آرایشگاه زنانه

 تجهیزات و لامپ های نورپردازی آرایشگاه زنانه 

تجهیزات نورپردازی آرایشگاه زنانه متنوع ارزیابی می شوند. برای نورپردازی سالن های زیبایی زنانه خوب از نورهایی کمک بگیرید که دارای نور ملایم و گرم هستند. نورهای گرم و طبیعی فضایی دلنشین و آرام برای مشتری و کارکنان فراهم می کنند. از جمله تجهیزاتی که می توان در سالن های زیبایی زنانه به خدمت گرفت، لامپ ال ای دی، چراغ آویز، لامپ های پنلی و ریسه ای هستند. لامپ های ال ای دی، هم مصرف کمی دارند و هم عمر و ماندگاری بالای آنها به اثبات رسیده است. مزیت دیگر این لامپ ها تنوع رنگ های مختلف در دماهای متنوع می باشد. لامپ های خطی نیز در رنگ ها و دماهای متفاوتی قابل تهیه هستند. این نوع لامپ ها در تامین نور یکنواخت و متمرکز در سالن های زیبایی زنانه نقش بسزایی به عهده دارند. 

ویژگی‌های نورپردازی در بخش‌های مختلف آرایشگاه زنانه 

نورپردازی آرایشگاه زنانه در بخش‌های مختلف سالن به شکل ویژه‌ای اجرا می‌شود. نورپردازی سقف سالن انتظار با نور محل کار متفاوت است. نور آینه با نور عمومی تفاوت هایی دارد. در طراحی داخلی سالن زیبایی، سعی می‌شود تا به سقف آن اهمیت ویژه‌ای داده شود. دلیل این اهمیت، لزوم تابش نور از سقف می‌باشد. طراحان نور و نورپردازی اجازه ندارند، در هر مکانی منبع نور را نصب کنند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد سایه‌های مزاحم شود. همچنین عدم تابش نور از سقف زمینه ساز خستگی چشم می گردد. در نورپردازی پذیرش نیز باید نوری انتخاب شود که گرم و مطبوع باشد. نور سرد که دارای طیف های رنگی سفید و آبی هستند ممکن است در دراز مدت باعث آسیب به چشم شوند. ناگفته نماند، سطح نور در قسمت پذیرش باید بین دویست تا چهارصد لوکس برآورد گردد. همچنین، برای زیباتر نشان دادن محیط می توان دور آینه ها را با چراغ های ریسه ای تزیین کرد. 

نورپردازی سالن زیبایی

عدم اجرای صحیح نورپردازی آرایشگاه زنانه به ویژه اتاق انتظار می تواند تمام ذهنیت مشتری را در قبال انتخابی که کرده است، عوض کند. مشتری باید مدتی را در اتاق انتظار بسر برد تا نوبتش فرا برسد. نورپردازی در این مکان، باید گرم و مطبوع باشد. نورهای عمومی می توانند به خوبی استرس مشتری را از بین ببرند. اگر رنگ نور با رنگ دیوارها در تضاد زیادی باشد، باعث شلوغ به نظر رسیدن مکان می شود. اتاق کار آرایشگر نیز باید به نحو شایسته ای نورپردازی شود. نورهای انتخابی برای این مکان باید کاملا طبیعی و آرامبخش باشند. نور نباید سایه نادرست ایجاد کند یا باعث خیرگی چشم شود. همچنین، زاویه تابش نور باید به درستی تنظیم شده باشد. در نهایت اینکه رنگ ها زیر نور اتاق کار آرایشگر باید به طور دقیق نشان داده شوند. 

امتیاز دهید
5 / 3