لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
9 دقیقه

نورپردازی اداری | مشاوره و تجهیزات نورپردازی محیط کار

29 اسفند 1402
نورپردازی اداری | مشاوره و تجهیزات نورپردازی محیط کار

نور یک عنصر مهم در دفتر کار است. نورپردازی اداری، تاثیر مستقیمی بر عملکرد کارکنان دارد . علاوه بر این، بر الگوهای خواب، چشم و سلامت عمومی انسان تأثیر می گذارد. در حالی که نور خوب به شما کمک می کند بهره وری کارکنان خود را افزایش دهید، نور ضعیف می تواند عملکرد آنها را کاهش دهد و سلامت آنها را به خطر بیاندازد. مردم تقریباً 9 تا 10 ساعت از روز خود را در داخل خانه، محل کار و ادارات می گذرانند . به همین دلیل است که محیط اداری جایگاه بزرگی در زندگی آنها دارد. اگر روشنایی خوبی در دفتر وجود داشته باشد، کارمندان احساس بهتری دارند و این به آنها کمک می کند تا کارایی خود را افزایش دهند.

نورپردازی خطی، چراغ سقفی روکار، لامپ های ال ای دی و آویزها متداول ترین تجهیزات روشنایی هستند که محیط های اداری استفاده می شوند. ویژگی مشترک این عناصر روشنایی این است که دارای لایه ای هستند که نور را پخش می کند. به این ترتیب می توانند نوری همگن را بدون ایجاد تابش خیره کننده فراهم کنند.

همچنین هنگام نورپردازی اداری به دست آوردن روشنایی همگن در سراسر دفتر مهم است. ایجاد نواحی بسیار روشن و بسیار تاریک در محیط کار می تواند باعث خستگی مداوم و چشم درد شود. بنابراین توصیه می شود از وسایل روشنایی استفاده کنید که نور را به آرامی پخش کنند. اگر در محیط اداری چراغی وجود دارد که همواره در حال سوسو زدن است، سعی کنید آن را برای همیشه دور بیاندازید زیرا تغییر لحظه ای شدت نور ممکن است باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شود.

طراحی نورپردازی دفتر کار با توجه به نور طبیعی محیط

طراحی نورپردازی دفتر کار با توجه به نوع فعالیت و محیط کار

در دنیای امروز، بسیاری از افراد بیشتر از حد به دفتر کار خود وابسته هستند. در واقع، اغلب ما بیش از ۸ ساعت از روز را در دفتر کار خود می‌گذرانیم. به همین دلیل، استفاده از تجهیزات نورپردازی مناسب برای دفتر کار، می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روحیه کاری و بهره‌وری ما داشته باشد.

در این مقاله، به بررسی روش‌های نورپردازی دفتر کار برای افزایش بهره‌وری و روحیه کاری، تأثیر نورپردازی هوشمند بر بهبود کارایی و کیفیت کار، بهبود سلامت کارمندان با استفاده از بهترین روش نورپردازی، طراحی نورپردازی مناسب با توجه به نوع فعالیت و استفاده از رنگ‌های مناسب در نورپردازی پرداخته خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی نورپردازی دفتر کار، نوع فعالیت و محیط کار است. برای مثال، در دفاتر کاری که بیشتر از کامپیوتر استفاده می‌شود، نورپردازی مناسب باید شامل نورهای مستقیم و غیرمستقیم باشد. همچنین، در دفاتر کاری که بیشتر از تکنولوژی‌های روز استفاده می‌شود، نورپردازی هوشمند و قابل تنظیم می‌تواند بهبود کارایی و کیفیت کار را به دنبال داشته باشد.

علاوه بر این، تأثیر نورپردازی اداری در بهبود سلامت و روحیه کاری کارمندان نیز بسیار مهم است. استفاده از نورهای طبیعی و روشن نظیر چراغ سقفی روکار، می‌تواند سلامت کارمندان را به دنبال داشته باشد. همچنین، استفاده از رنگ‌های مناسب در نورپردازی دفتر کار، می‌تواند فضایی آرامش‌بخش و مطلوب را برای کارمندان ایجاد کند.

اجرای اصول نورپردازی اداری

اصول نورپردازی اداری

نورپردازی اداری موضوع بسیار مهمی است و این قدرت را دارد که مستقیماً بر کیفیت فعالیت کارمندان تأثیر بگذارد. چشمان ما، یکی از حواس پنج گانه ما هستند و اشیاء و رنگ را فقط در سطح مشخصی از نور و کنتراست درک می کنند. وقتی از این سطوح پایین تر یا بالاتر می رویم، بینایی ما وضوح کمتری می یابد. در این هنگام برای ما امکان پذیر نیست که روی کار خود تمرکز کنیم و در ساعات اداری، کارآمد باشیم. برای همین کارفرمایانی که می‎خواهند سطح انگیزه و بهره وری کارکنان خود را افزایش دهند، اغلب به دنبال روشی حرفه ای برای تنظیم روشنایی محیط اداری هستند. 

  • باید به نحوه تماس نور با چشم توجه کنید.

نکته دیگری که برای نورپردازی اداری باید به آن توجه کنید، نحوه تماس نور با چشم است. تابش نور مستقیم به چشم‎ها می تواند باعث دوبینی و حتی مشکلات کوتاه مدت بینایی شود. هنگام تعیین زاویه نورپردازی، باید محل استقرار کارکنان در دفتر را در نظر بگیرید تا به مرور زمان بینایی آن ها دچار اشکال نشود. 

  • سیستم روشنایی شما نباید بر دمای دفتر تأثیر منفی بگذارد.

تجهیزات نورپردازی، همراه با نور گرما نیز منتشر می کنند؛ بنابراین باعث افزایش دمای محیط می شوند. علاوه بر این، اگر در محیط های بزرگ و با یک تیم بسیار شلوغ کار می کنید، افزایش دمای محیط بسیار بالا خواهد بود. برای جلوگیری از چنین شرایطی باید چراغ هایی که گرمای زیادی به محیط نمی دهند را در اولویت قرار دهید.

  • برای نورپردازی اداری باید به اندازه فضا توجه کنید.

هنگام نورپردازی اداری، میزان مساحت دفتر را در نظر بگیرید و با توجه به ابعادی که در اختیار دارید، از تجهیزات و لوازم روشنایی مناسب استفاده کنید. سعی کنید تناسب را رعایت کنید و برای هر محیط، نورپردازی ایده آلی را انتخاب کنید. نورپردازی اداری با توجه به مساحت

مزایای استفاده از نورپردازی در فضاهای اداری

نورپردازی یکی از عوامل مهم در طراحی فضاهای اداری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله، به بررسی مزایای استفاده از نورپردازی در فضاهای اداری و دفاتر کاری پرداخته شده است. بنابراین همراه ما باشید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید:

  •  افزایش روحیه کارمندان

استفاده از نورپردازی منجر به افزایش روحیه کارمندان می‌شود. نورپردازی، باعث افزایش انرژی و تمرکز کارمندان می‌شود و در نتیجه، کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین، نورپردازی باعث ایجاد فضایی دلنشین و مساعد برای کارمندان می‌شود و همین امر در افزایش رضایت آن ها از محیط کار تاثیر دارد. 

  •  جذابیت فضای اداری

نورپردازی، به عنوان عاملی برای طراحی دکوراسیون، به فضای اداری جذابیت و جلوه خاصی می‌بخشد. با استفاده از نورپردازی منحصر به فرد، فضای اداری به شکلی بسیار زیبا و جذاب طراحی می‌شود. در نتیجه علاقه مشتریان به انجام تعامل با مجموعه اداری بیشتر می‌شود.

  • بهبود سلامت کارمندان

اگر به دنبال آن هستید که تمامی کارمندان شما با حداکثر توان و انرژی خود به فعالیت روزانه بپردازند، لازم است که تمامی شرایط را برای آن ها مهیا کنید. از جمله این شرایط می توان به شدت نورپردازی محیط اشاره کرد. مسلما در محیط هایی که نور به شکلی کاملا اصولی تعیین می شود، کارمندان حداکثر بازدهی را از خود نشان می دهند. 

  • کاهش هزینه‌های انرژی

زمانی که از یک نورپردازی اداری بهینه استفاده می کنید، مطمئنا هزینه های مربوط به انرژی برق در مجموعه شما کاهش پیدا می کند. در نتیجه توصیه می شود به منظور کاهش مصرف هرگونه انرژی مازاد، استفاده از لوازم و تجهیزات روشنایی را در محیط های اداری به کار بگیرید. 

نورپردازی توکار در طراحی دفتر کار

سوالات متداول در مورد نورپردازی اداری

مزایای نورپردازی مناسب دفتر کار چیست؟

  • بهبود تأثیرات روانی و فیزیکی بر کارکنان: شاید شما نیز شنیده باشید که نورپردازی مناسب می تواند تأثیرات روانی و فیزیکی فوق العاده ای بر کارکنان داشته باشد و این شامل کاهش خستگی، افزایش تمرکز و بهبود خلق و خو می باشد.
  • بهبود ظاهر ساختمان: اگر به دنبال طراحی دکوراسیون خاص و ایده آل هستید، نورپردازی اداری می تواند این ویژگی را در اختیار شما بگذارد و ظاهر محیط اداری شما را جذاب تر از قبل کند. 
  • صرفه جوئی در هزینه‌های انرژی: هم اکنون قادر خواهید بود با استفاده از لامپ ال ای دی هزینه‌های انرژی را کم کنید. بنابراین می توان گفت با کمک لامپ‌های LED، مصرف برق کاهش چشمگیری پیدا می کند.

چگونه می‌توان نورپردازی هوشمند را در دفتر کار ایجاد کرد؟

استفاده از تجهیزات نورپردازی هوشمند، می‌تواند بهبود کارایی و کیفیت کار را به دنبال داشته باشد. این سیستم‌ها، می‌توانند با توجه به نوع فعالیت و محیط کار، نور مناسب را تأمین کنند. 

چگونه با کمک نورپردازی، محیطی آرام و دلنشین ایجاد کنیم؟ 

برای ایجاد محیطی آرام و دلنشین در محیط کاری، شما می توانید از رنگ های مناسب، نورپردازی دکوراتیو، نورپردازی مخفی، نورپردازی های قابل تنظیم و ... استفاده کنید.استفاده از تجهیزات نورپردازی در دفتر کار

هزینه نورپردازی اداری و المان‌های موثر بر آن

نورپردازی اداری یکی از عوامل مهم در طراحی و چیدمان دفاتر، کارخانه‌ها، ساختمان‌های تجاری و غیره به شمار می رود. با این حال هزینه نورپردازی و تجهیزات آن، بستگی به بسیاری از عوامل دارد که در ادامه با دقت و توجه کافی، به بررسی آنها می‌پردازیم.

انتخاب منبع نور: انتخاب منبع نور، یکی از موارد مهم در تعیین هزینه نورپردازی است. منابع نور مختلف، از جمله لامپ‌ ال ای دی، فلورسنت و هالوژن، قیمت‌های متفاوتی دارند. برای مثال، لامپ‌های LED به دلیل مصرف کمتر انرژی و عمر طولانی‌تر، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های نورپردازی شناخته می‌شوند.

اندازه و مساحت اتاق: اندازه و مساحت اتاق، نیز یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه نورپردازی اداری است. اتاق‌های بزرگ، نیاز به بیشترین تعداد منابع نور و تجهیزات نورپردازی متعدد دارند. از طرف دیگر، اتاق‌های کوچک، به تعداد کمتری منبع نور نیاز دارند.

نوع سیستم نورپردازی: یکی دیگر از فاکتورهایی که در قیمت نورپردازی دفتر کار تاثیر می گذارد، نوع تجهیزات و سیستم نورپردازی است. برای مثال، نورپردازی دیواری، کمترین هزینه را دارد، در حالی که نصب نورپردازی سقفی، هزینه بیشتری را به همراه می آورد.

امتیاز دهید
5 / 5