لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
6 دقیقه

نورپردازی اتاق گیمینگ | راهنمای داشتن یک اتاق گیمینگ حرفه ای

1 اسفند 1402
نورپردازی اتاق گیمینگ | راهنمای داشتن یک اتاق گیمینگ حرفه ای

این روزها بازی های رایانه ای در تمامی دنیا به اندازه ای محبوب شده اند که حتی فکر تبدیل آن ها به یک ورزش رسمی، از چندی پیش مطرح است. همین عامل باعث شده است که در سراسر دنیا، اتاق‎هایی تحت عنوان اتاق گیمینگ پدید آیند. البته نکته ای که بیش از هرچیز اهمیت دارد، شیوه نورپردازی اتاق گیمینگ است زیرا تا زمانی که یک اتاق بازی نورپردازی مناسبی نداشته باشد، در میان عموم مردم محبوب نخواهد بود. ما در این مقاله راهنمایی های سودمندی را در زمینه نورپردازی اتاق بازی حرفه ای به شما ارائه می کنیم.

نورپردازی اتاق گیمینگ

اگر می خواهید یک محیط یا بخشی از آن را به اتاق گیمینگ اختصاص دهید، ابتدا باید مقداری تجهیزات برای آن تهیه کنید. می توانید این لوازم را در شروع کار، با بودجه اندک نیز تهیه کنید. مهم این است که دقت خود را بالا ببرید و بهترین لوازم را متناسب با بودجه خود تهیه کنید. برخی از این تجهیزات عبارتند از:

 • بلندگوهای باکیفیت

صدا در هنگام بازی بسیار مهم است؛ بنابراین اگر نمی‎خواهید تنها به هدفون خود متکی باشید، باید سعی کنید برای اتاق گیمینگ خود بلندگو تهیه کنید. بلندگوهای بی سیم بهترین گزینه ممکن به شمار می‎روند چون از شلوغی فضای اتاق جلوگیری می‎کنند.

 • یک صندلی راحت

قبل از خرید هرچیز، ابتدا خرید یک صندلی راحت برای طراحی اتاق گیمینگ ضروری است زیرا قرار است ساعت های طولانی را به بازی اختصاص دهید و در این مدت بدن شما بیش از هرچیز به سلامتی نیاز دارد.

 • نورپردازی

وقتی نوبت به نور محیط می رسد، بهترین کاری که می توانید برای تنظیم میزان روشنایی فضای داخلی انجام دهید، استفاده از چراغ‎هایی است که برای اتاق گیمینگ استفاده می‎شوند. به این ترتیب می توانید میزان نور محیط را با توجه به نیاز خود، تنظیم کنید.

تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ

اگر از هر بازیکنی که در زمینه گیمینگ تجربه و تبحر دارد در خصوص محیط مناسب برای بازی سوال بپرسید، قطعا اتاق گیمینگ را پیشنهاد خواهد داد. مطمئنا بازی کردن در فضایی که از تجهیزات نورپردازی مناسبی برخوردار است، حس فوق العاده ای را به بازیکنان منتقل می کند. از این رو اتاق های گیمینگ می توانند بهترین محیط برای بازی باشند. البته مهم است که هنگام چیدمان دکوراسیون اتاق، از لوازم نورپردازی مناسبی استفاده کنید.

تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. برای مثال، استفاده از نورهای متنوع در قسمت های مختلف اتاق، بهره مندی از تجهیزات کامپیوتری که از خود نور ساطع می کنند و نصب نورهای مخفی، همگی به نورپردازی اتاق کمک می کنند. برخی از تجهیزات نورپردازی اتاق های گیمینگ عبارتند از:

 • نورهای کم مصرف LED
 • نورهای ریسه ای
 • چراغ های رومیزی
 • تجهیزات کامپیوتری که از خود نور ساطع می کنند؛ مانند موس، هدفون و کیبورد.

طراحی اتاق گیمینگ حرفه‌ ای

اگر در حال چیدمان اتاق گیمینگی هستید که همیشه آرزویش را داشته اید و می خواهید برای طراحی آن هزینه های اندکی را پرداخت کنید، چند پیشنهاد جالب برای شما خواهیم داشت. در طراحی اتاق گیمینگ حرفه ای، چند مورد باید در نظر گرفته شود تا بتوان بهترین تجربه بازی را برای بازیکنان فراهم کرد. در این مقاله، به بررسی این موارد خواهیم پرداخت:

 1. انتخاب مکان مناسب: برای اینکه بتوانید یک اتاق گیمینگ حرفه ای طراحی کنید، قبل از هرچیز باید محیطی دور از هرگونه نویز و صداهای خارجی ایجاد کنید. همچنین، بهتر است این اتاق در محلی قرار گیرد که دارای روشنایی مناسب باشد.
 2.  انتخاب مبلمان و تجهیزات: در هنگام طراحی اتاق گیمینگ، مبلمان و تجهیزات بسیار مهم هستند. باید مطمئن شوید که صندلی شما راحت و قابل تنظیم است و کاملاً با انحنای بدن تطابق دارد. همچنین، دسترسی به تجهیزاتی مانند مانیتور، کیبورد، موس و هدفون بسیار مهم است. 
 3.  انتخاب رنگ‎های مناسب: رنگ هایی که در اتاق گیمینگ استفاده می شوند، می توانند تأثیر بسیاری بر روی بازیکنان داشته باشند. برای مثال، رنگ های تاریک و سرد می توانند حس یک محیط ترسناک را ایجاد کنند. در حالی که رنگ‎های روشن و گرم می توانند حس یک محیط صمیمی و دوستانه را به بازیکنان منتقل کنند.
 4.  انتخاب نورپردازی مناسب: نورپردازی اتاق گیمینگ، عامل مهمی است که می تواند تاثیر مهمی در شیوه بازی هر بازیکن بگذارد. هنگام نورپردازی باید مطمئن شوید که نور کافی برای بازیکنان در دسترس است. همچنین، می‎توانید از نور های رنگی و نور های قابل تنظیم نیز استفاده کنید.

در کل، طراحی و نورپردازی اتاق گیمینگ حرفه ای، بسیاری از جنبه ها را شامل می‎شود. با رعایت این موارد، می توانید بهترین تجربه بازی را برای بازیکنان خود فراهم کنید.

طراحی اتاق گیمینگ حرفه ای

ایده های نورپردازی اتاق گیمینگ

به نظر شما هنگام بازی، چه چیزی می‎تواند هیجان بازیکنان را به نحو احسنت افزایش دهد؟ کدام عوامل مستقیما روی واقعی جلوه دادن صحنه های بازی تاثیر می‎گذارند؟ آیا نورپردازی اتاق گیمینگ، عاملی است که موجب افزایش هیجان بازی می‎شود؟ به طور قطعی پاسخ این سوال مثبت است زیرا امروزه با استفاده از نورپردازی‎های جذاب و هیجان انگیز، تجربه فوق العاده‎ای را هنگام انجام بازی‎های رایانه‎ای به ارمغان می‎آورند. البته مهم است که چه نوع نورپردازی را برای اتاق گیمینگ به کار بگیرید زیرا هر شیوه نورپردازی، جلوه خاصی را برای اتاق شما پدید می آورد. در ادامه به شما خواهیم گفت که هر ایده تا چه اندازه ای می تواند بر میزان روشنایی اتاق گیمینگ اثربخش باشد:

نصب نورهای رنگی: به نظر شما به هنگام نورپردازی اتاق گیمینگ، نور رنگی می تواند جلوه بهتری ایجاد کند یا نور سفید؟ مطمئنا شما نیز مانند اغلب افراد نور رنگی را انتخاب می کنید زیرا استفاده از این نورهای رنگی، محیط خارق العاده و نسبتا تاریکی را ایجاد می کند. مسلما بازی در چنین محیط‎هایی، جذابیت بیش تری دارد و حس بهتری را به بازیکنان منتقل می‎کند.

طراحی نورپردازی اتاق گیمینگ

نصب نورهای هوشمند: با توجه به پیشرفت تکنولوژی که در حیطه تولید انواع لامپ و چراغ پدید آمده است، امروزه طراحی و استفاده از لامپ‎های هوشمند افزایش چشمگیری یافته است. به گونه ای که برای تنظیم روشنایی فضای داخلی اتاق گیمینگ، اغلب از این نورها استفاده می‎کنند. گفتنی است که اغلب نورهای هوشمند به وسیله کنترل از راه دور روشن و یا خاموش می‎شوند؛ برای همین یکی از بهترین گزینه‎ها برای اتاق گیمینگ به حساب می‎روند. به غیر از این موارد، نصب تابلوهای نوری و یا نورهای LED در اتاق گیمینگ نیز می‎تواند فضایی پویا و شاداب را برای بازیکنان به وجود بیاورد.

امتیاز دهید
5 / 5