لوگو پولاکس
EN
زمان لازم برای مطالعه
7 دقیقه

چراغ سقفی توکار چیست؟ | مقایسه انواع مختلف

3 بهمن 1402
چراغ سقفی توکار چیست؟ | مقایسه انواع مختلف

شکل و مدل چراغ سقفی به عنوان پرکاربردترین المان تامین روشنایی در ساختمانها با توجه به کاربری آن تغییر می یابد. از این رو، شناخت انواع چراغ سقفی توکار و مقایسه انواع مختلف آنها می تواند راهنمای انتخاب صحیح مدلهای این کالا باشد. نصب چراغ سقفی توکار در محیط می تواند تامین کننده روشنایی بوده و با ایجاد تنوع در دکوراسیون آنجا، نیاز به هرگونه لوستر و چراغ های آویزان را به حداقل برساند. این خصوصیت چراغ‌ های توکار که نصب سریع آنها در داخل سقف انجام می‌ پذیرد، به نوعی مزیت برای آنها تبدیل شده است. به همین علت، در بسیاری از مواقع انتخاب اول مشتریان هستند. 

کاربرد انواع چراغ سقفی توکار

کاربرد چراغ های سقفی توکار

کاربرد چراغ سقفی توکار در میان انواع المان های روشنایی گسترده است. چرا که تولیدات مختلفی را شامل هستند و حتی در فضای حمام و سرویس بهداشتی کارایی دارند. استفاده از این کالا منحصر به فضاهای مسکونی نبوده و در اماکن صنعتی، درمانی، آزمایشگاهی، فروشگاه ها، گالری ها، اماکن موزه ها و هر محیط دیگر نیز به عنوان بهترین گزینه شناخته می شوند. 

در حقیقت انواع چراغ سقفی توکار محیط های کوچک و بزرگ نمی شناسند، بلکه متناسب با فضای مورد نظر می توان بهترین سایز آها را برگزید. ایجاد نورپردازی برای سقف محیط های مسکونی و محل کار نیز از دیگر کاربردهای این چراغ ها می باشد. از طرفی، تولید انواع چراغ توکار نیز در طیف‌ های رنگی گسترده صورت می‌ پذیرد. بنابراین، ضمن آنکه می‌ توان از رنگ مورد علاقه خود برای روشن کردن محیط بهره برد، امکان ایجاد نورپردازی های خاص برای اماکن متفاوت با وجود این چراغ‌ ها وجود دارد. 

کاربرد چراغ سقفی توکار

امروزه برای انواع چراغ سقفی توکار مدرن می‌ توان دسته‌ بندی‌ هایی بر اساس شکل ظاهری و اندازه چراغ‌ ها و یا ساختار آنها در نظر گرفت. بنابراین دسته‌ بندی آنها به شکل‌ های گوناگون قابل انجام می‌ باشد. با توجه به نیازهای گوناگونی که به انواع چراغ توکار وجود دارد، روز به روز بر تعداد و مدل‌ های آن افزوده می‌ شود. معمولاً دسته‌ بندی چراغ‌ های توکار بر اساس شکل ظاهری نیست؛ زیرا شکل ظاهری چراغ‌ ها با به کارگیری ایده‌ های گوناگون می‌ تواند مدام تغییر کند. ساختار چراغ‌ ها معیار بهتری برای دسته‌ بندی آنها می‌ باشد. به این منظور، در ادامه به برخی از رایج‌ ترین دسته بندی‌ ها برای این چراغ‌ ها و توضیحات هر کدام اشاره می‌ شود. 

چراغ سقفی ال ای دی توکار

اغلب ما در رابطه با انواع چراغ ال ای دی آشنایی کافی داریم و این چراغ‌ ها را به عنوان نسل جدیدی از المان‌ های روشنایی می‌ شناسیم. شاید اولین خصوصیتی که با شنیدن نام چراغ سقفی LED در ذهن اکثر ما تداعی می‌ شود به کم مصرف بودن آنها مربوط گردد. امروزه با تولید این چراغ‌ ها در اشکال گوناگون ریسه‌ ای، پنلی و دیگر اشکال، با نصب آنها ضمن تامین روشنایی محیط از جنبه زیبایی آنها نیز می‌ توان بهره‌ مند شد. این چراغ‌ ها دارای حیطه کاربری وسیع می‌ باشند و استفاده از آنها در هر نوع محیط ساختمانی بلامانع است. این چراغ‌ ها تولید نور سالم و بی‌ خطر می‌ کنند و کیفیت نور آنها بالا است. با این حال، در اندازه‌ های متفاوت تولید می‌ شوند تا بتوان در هر نوع محیط با هر فضایی از آنها استفاده نمود.

چراغ سقفی توکار ال ای دی 

چراغ های LED در مقایسه با دیگر چراغ‌ های توکار رواج بیشتری دارند. شاید یکی از دلایل این امر این است که چراغ‌ های ال ای دی به صورت چراغ COB و SMD هم تولید می شوند. 

چراغ سقفی COB توکار

آن دست از چراغ‌ های توکار مجهز به پایه‌ های فلزی هستند که در حقیقت دارای تکنولوژی Chip On Board می باشند. در ساختار این چراغ‌ ها از چیپ‌ های فشرده استفاده می‌ شود. این لوازم به عنوان چشمه‌ های روشنایی با یک هسته دیده می‌ شوند. راندمان بالای این چراغ‌ ها و مصرف انرژی بهینه در آنها جزو بارزترین خصوصیات آنها هستند. تولید نور به صورت پرتابی و مستقیم نیز خصوصیت دیگر آنها است. از این رو، در اماکنی که کیفیت نور مهم می‌ باشد، مانند اتاق‌ های عمل، ویترین فروشگاه‌ ها، ویترین موزه‌ ها، بانکها و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. چراغ سقفی توکار با تابش مستقیم و متمرکز نور قدرت دید اشیا را چند برابر می‌ کند. به همین علت، جایگاه خود را به عنوان دسته‌ ای ممتاز و برتر از المان‌ های روشنایی به خوبی حفظ کرده است. 

از مهمترین مسائلی که پیرامون انواع چراغ سقفی توکار COB صدق می‌ کند به ظاهر شیک و زیبای آنها مربوط است. این چراغ‌ ها در عین سادگی از ظرافت کافی هم برخوردار می‌ باشند. در حقیقت گزینه‌ های مناسبی برای نورپردازی و زیباسازی محیط نیز به حساب می‌ آیند. تولید نور این چراغ‌ ها به سه صورت آفتابی، مهتابی و طبیعی می‌ باشد. 

از مزایای استفاده از انواع چراغ سقفی توکار COB راحتی در نصب و سازگاری آنها با محیط زیست می‌ باشد. برای سقف‌ های بلند که ارتفاعی بیش از ۴ متر دارند نیز انواع چراغ سقفی توکار COB کارایی بیشتری دارند و علت این امر تولید نور مستقیم در این چراغ‌ ها است.

انواع چراغ سقفی توکار پولاکس 

چراغ سقفی توکار مدل SMD 

چراغ سقفی توکار SMD از نظر دسته‌ بندی نوعی چراغ LED می‌ باشد، با این تفاوت که در ساختار آنها چندین نوع ال ای دی روی یک صفحه قرار می‌ گیرد. چراغ های SMD به عنوان نسل جدید لوازم روشنایی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند. تولید نور یکنواخت و داشتن تنوع از نظر اندازه، ابعاد و توان جزو بارزترین خصوصیات این چراغ‌ ها می‌ باشند. این چراغ‌ ها همچنین از مصرف انرژی بهینه برخوردار بوده و قابل استفاده در محیط‌ های مختلف می‌ باشند. نشر نور سالم نیز ویژگی دیگری است که در رابطه با این چراغ‌ها صدق می‌ کند. بنابراین نصب آنها در محیط چشم را از آسیب در امان نگه می‌ دارد؛ چرا که برای این لوازم روشنایی مواردی مانند سوسو کردن و خیرگی وجود ندارد.  

در رابطه با این وسایل در حالت کلی با دو نوع برند ایرانی و خارجی روبرو می‌ باشیم. مهندسان مجرب ایرانی نیز امروزه در زمینه تولید سالم ترین و لوکس‌ ترین چراغ‌ های سقفی توکار موفق عمل کرده‌ و تولیدات قابل اعتمادی را راهی بازارها کرده‌ اند. 

امتیاز دهید
5 / 1